Prezentálni mindenki tud!?
Olyan értelemben igen, hogy tud mondatokat írni a céges template diáira, beilleszteni mellé képeket és átmásolni az Excelben készített grafikonokat, majd mindezt meganimálni.
Te is érezted már, hogy a prezentációdban minden megvolt, de…
…valahogy nem sikerült vele a tervezett hatást elérned? Pedig elvileg minden szükséges összetevő megvolt benne: adatok, összetett grafikonok, állítások – sőt még “fel is dobtad” valami kis plusszal – mondjuk egy vicces képpel. Ügyeltél a bevett formai követelményekre és volt “Köszönöm a figyelmet” dia a végén.
És mégis: előadás közben csalódottan láttad, hogy a hallgatóságnak elkalandozik a figyelme vagy üres tekintetek merednek rád. Ez nagyon elbizonytalanító tud lenni, és ezután már te magad sem érzed az erőt a mondandódban, és már csak igyekeztél minél előbb “túllenni” a prezentáción.
Az eredmény pedig? Udvarias rövid taps vagy a néhány bólintással nyugtázás – de nem sikerült igazán bevonnod és meggyőznöd a közönségedet.
Vagy fejlődni szeretnél?
A prezentáció készítés könnyen rutinná válhat, aminek megvannak a hátrányai is: hajlamosak vagyunk ugyanazokat az eszközöket, strukturákat, templateket használni és gyakran csak átírogatunk egy korábbi anyagot. Ez a tréning akkor is segít kimozdulni a “prezentációs komfortzónádból”, ha már alapvetően tisztában vagy a meggyőzés eszköztárával.
A prezentációs tréning neked való, ha szeretnéd
- elsajátítani vagy tökéletesíteni a meggyőzőbb érvelést
- a storytelling szórakoztató és érdekes eszközeit használni
- strukturáltan és célhoz kötötten megismerni a figyelem megragadásának, a megért(et)ésnek és meggyőzésnek pszichológiai hátterét
- végig fenntartani a közönséged figyelmét
- grafikonjaidat szebb és áttekinthetőbb formában elkészíteni és az érvelésed szerves részévé tenni őket
- megismerni a Powerpoint, Google Slides vagy Canva alkalmazásokban egyaránt, illetve a csak egy-egy alkalmazásnál használható speciális tippeket trükköket
- a kész prezentációt magabiztosabban és szórakoztatóbban előadni!
Legyen szó egy negyedéves beszámolóról, tender prezentáción át a belső képzésekre készített anyagokig, az inspiráló konferencia elődásoktól a “prezentomentumokig” – minden prezentáción és annak előadásán is lehet fejleszteni!
Miből áll a tréning?
A “Hatékony meggyőzés a prezentációkban” tréning az alábbi alapmodulokból áll, melyeket igények alapján testre is tudok szabni:
A céltől a meggyőzésig
Egy jó és meggyőző prezentáció elkészítése már jóval a Powerpoint megnyitása előtt elkezdődik. Ismerd meg a célkitűzés fontosságát, a közönség igényeit, legyen valódi mondanivalód és tudatosítsd a korlátokat – így már elkészítheted a prezentációs sztorid forgatókönyvét! Megismerheted a sikeres prezentációk alapfelépítését és hogy melyik fázisban mik a feladataid előadóként.
A meggyőzés eszköztára
Több, mint harminc, a gyakorlatban használható eszközt mutatok be, azok pszichológiai hátterével együtt, melyek fenntartják a figyelmet, segítik a közölt információk megértését és megtapadását és meggyőzik a hallgatóságot – legyen szó egy emberről vagy ezerről.
Ezen belül kiemelném az adatvizualizációs blokkot, ahol az adatgyűjtéstől a profi grafikonok készítéséig és ezek infografikákká való összeállításáig mindenről szó esik. És ehhez nem kell adatelemzőnek lenned: én is csak a négy alapműveletet használom – nem a számokon van a hangsúly, hanem hogy mit teszel velük!
Tippek, trükkök, praktikák
Olyan, a Powerpointban, Google Slides-ban és a Canvában egyaránt használható tippeket tudhatsz meg, melyekkel a slide-ok átláthatóbbak, rendezettebbek és érdekesebbek lesznek!
Már csak elő kell adni…?
Tulajdonképpen igen! De a legjobban elkészített prezentáció is hatástalan, ha nem egy magabiztos és meggyőző ember adja elő, aki rokonszenves a közönség számára. Ehhez gyűjtöttem össze jól működő gyakorlati tapasztalatokat és tippeket.
Milyen visszajelzések voltak eddig?
Ez a tréninganyag 2022 júniusában debütált a Kreatív “A MEGGYŐZÉS PSZICHOLÓGIÁJA – Storytelling // Adatvizualizáció // Prezentáció” workshopján. A teltházas workshop résztvevői ezeket a visszajelzéseket adták:
87,5% egyetértett/teljesen egyetértett azzal, hogy a workshopon a munkájában használható dolgokat tudott meg.
93,8% egyetértett/teljesen egyetértett azzal, hogy az előadások érdekesek és szórakoztatóak voltak.
84,4% egyetértett/teljesen egyetértett azzal, hogy az előadások szakmai tartalma az elvárásainak megfelelő volt.
93,7% egyetértett/teljesen egyetértett azzal, hogy az előadások motiválták arra, hogy a jövőben jobb prezentációkat készítsen.
100% egyetértett/teljesen egyetértett azzal, hogy az előadások jól követhetőek voltak.
Néhány vélemény:
“Nagyon közvetlen volt az előadó, a blokkok hosszúsága és a közöttük lévő szünetek beosztása számomra nagyon megfelelő volt. Örültem, hogy friss szemmel tudtam nézni ezután a saját prezentációmat.”
“Nekem Gergő előadás módja és tapasztalata volt az, ami nagyon tetszett. Kifejezetten hitelesnek tartom őt és rengeteg új dologgal gazdagította a tudásomat.”
“Már eddig is ismert tartalomanyaggal találkoztam, de most nevesítve voltak ezek és tudatossá tettük a használatuk okát. Jó keretbe kerültek az infók és lelkesítenek arra, hogy ne megúszósra vegyem a preziket a jövőben.”
“A prezentációk jobb logikai felépítésében és a pszichológiai trükkök alkalmazásában segített sokat.”
“Pragmatikus megközelítés, esszenciális üzenetek, jól használható check list, példák, szuper volt, gratulálok!”
Szeretnél te is részt venni?
A Kreatívval közösen szervezett prezentációs workshop alkalmakat itt találod. Ha éppen nincsen meghirdetve nyilvános workshop, vagy csak számodra/céged számára megtartott prezentációs worshopot szeretnél (melyet igényeid szerint testre szabhatunk), akkor lépj velem kapcsolatba!